Levyarvio: Maria Hännisen monitaiturointia

12:38 - 13.01.2010

Post image for Levyarvio: Maria Hännisen monitaiturointia

Pitkän linjan merkittävän laulaja/lauluntekijä, kitaristi, viulisti ja basisti Maria Hännisen neljäs sooloalbumi on kerrassaan tyylikäs kokonaisuus.
Uutukaisellaan Maria soittaa myös pianoa, urkuja, rumpuja ja perkussioita. Hännisen laulusoundi soi tummasti, efektoidusti ja resonoi viehkeästi. Kitaristi Luumu Kaikkonen soittaa jälleen komeasti. Laulu, viulu ja kitarat muodostavat yhteisen vahvan nimittäjän, joka tekee tästä erottuvan ja persoonallisen rootsjulkaisun. Maria Hännisen biisien lisäksi albumille on valittu covereita muun muassa Bessie Smithiltä, Charlie Richiltä ja McFaddenilta.

***
MARIA HÄNNINEN
NOT ONLY BUT ALSO
Samsara Records

TEKSTI: PALE SAARINEN

Kommentoi kirjoitusta

Kommentoija vastaa itse omasta tekstistään, aineiston pitää olla julkaisukelpoista ja lain mukaista. Kommentteja voidaan käyttää Pop Media Oy:n julkaisuissa ja muissa medioissa. Lue keskustelun kaikki ehdot ennen lähettämistä.

Edellinen kirjoitus:

Seuraava kirjoitus:

Pop Media Oy | Malminkatu 24 | 00100 Helsinki | tel. +358 9 4369 2407 | fax +358 9 4369 2409 | Palaute | Sivukartta